تحلیل و مقابله و بد افزار

شاید بسیاری از شما بد افزارها را بشناسید، یا لااقل این واژه برایتان آشنا باشد. در توضیح بدافزارها یا Malware ها به بیان ساده، باید گفت که برنامه هایی کوچک و مخرب هستند که میتوانند اطلاعات را نابود کنندو باعث ایجاد صدمه و اختلال در کامپیوترها شوند. در واقع بدافزار به طیف گسترده ای از برنامه های مخرب اشاره دارد که هر کدام تحت شرایط خاصی برای اهداف جاسوسی و سرقت اطلاعات، تولید و تکثیر می شوند و می توانند موجب به خطر افتادن هویت شوند. اما جای نگرانی نیست، روش های انتشار این نرم افزارها اغلب شناخته شده و می توان با رعایت مواردی کوچک تا حد قابل توجهی از آلودگی آن ها جلوگیری کرد.

برای حاصل شدن امنیت و اطمینان خاطر برای رایانه خود بهتر است فقط صفحات مطمئن را باز کنید اگر به لینک یا فایلی برای دانلود اطمینان ندارید، از بازکردن یا بارگذاری آن جلوگیری کنید. اغلب بدافزارها در سایت هایی که محتوای غیرقانونی دارند دیده می شوند. برخی برنامه ها نیز می توانند در یافتن این سایت ها موثر باشند به عنوان مثال Web of Trust WOT یک ابزارک برای مرورگرهای اینترنتی است که علاوه بر یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ از سایت های آلوده، دارای برخی روش های شناسایی است.

HTML را غیرفعال کنید. ایمیل، یکی از موثرترین شیوه های انتشار بدافزارها است. زمانی که یک ایمیل را باز می کنید اگر محتوای آن آلوده به بدافزار باشد می تواند به صورت خودکار و بدون هیچ اطلاعی اقدام به اجرا و نصب اسکریپت های مخرب کند. اگر اجرای فرمان های HTML در ایمیل فعال شده باشد، بدافزارها می توانند از طریق اسکریپت ها اجرا شوند. به همین دلیل است که سرویس دهنده های معتبر، عکس ها و محتوای چندرسانه ای را در حالت عادی نشان نمی دهند و قبل از نمایش آنها از کاربر اجازه می گیرند. بهتر است به فرستنده هایی که اطمینان دارید اجازه نمایش محتوا را بدهید و مابقی را فیلتر کنید. پیوست ناشناس دانلود نکنید. به عنوان مثال ایمیلی را دریافت می کنید که ناشناس است اما شما را ترغیب می کند که برای اطلاعات بیشتر به پیوست و فایل ضمیمه ایمیل مراجعه کنید. این ضمیمه ها می توانند آلوده به بدافزارها باشند پس اگر فرستنده را نمی شناسید برای دستیابی به اطلاعات بیشتر تلاش نکنید. اگر این اطلاعات واقعا مهم باشند از شما خواسته می شود که به وب سایت مربوطه مراجعه کنید.

وقتی در حال گشت و گذار در اینترنت هستید ممکن است یک صفحه اینترنتی به شما هشدار دهد که سیستم شما آلوده است. یک سری اسم و عدد هم در آن آورده شده که مطمئن شوید وضعیت تا چه حد بحرانی است. برای جلوگیری از آلودگی و پاکسازی رایانه، شما را به یک صفحه جدید راهنمایی می کند و لینک دانلود یک آنتی ویروس را در اختیارتان قرار می دهد. با دانلود این آنتی ویروس در حقیقت گرفتار ویروس اصلی می شوید و آنچه تاکنون دیده اید تنها ظاهرسازی برای دانلود ویروس اصلی بوده است. این روش یکی از موثرترین شیوه های فریب کاربران است و برای پیشگیری از آلودگی کافی است که پنجره را ببندید.

درایوهای بیرونی را کنترل کنید. زمانی که یک بدافزار رایانه را آلوده می کند قبل از هر اقدامی به دنبال روشی برای تکثیر و انتشار خود است. به همین دلیل تمام خروجی ها که توانایی ذخیره اطلاعات را دارند می توانند به بدافزارها آلوده شوند. فرقی نمی کند که این خروجی درون شبکه است یا یک فلش دیسک که به سیستم متصل شده و حتی ممکن است این فایل ها روی دیسک هم ذخیره شوند. قبل از بازکردن فلش ها حتما محتویات آن را با آنتی ویروس اسکن کنید. برنامه های مطمین را نصب کنید. وقتی یک نرم افزار را نصب می کنید ممکن است بدون اطلاع شما به همراه آن تعدادی از جاسوس ها و برنامه های مخرب هم نصب شوند.

یکی از روش هایی که اخیرا رایج شده، پیشنهاد نصب نوار ابزار روی مرورگر اینترنتی است تا از طریق آن بتوانید به برخی از امکانات سایت دسترسی داشته باشید و از آخرین تغییرات آن مطلع شوید. پیشنهاد می کنیم این مورد را تنها برای سایت های معتبر انجام دهید و از نصب هرگونه برنامه از تولیدکنندگان یا سایت های ناشناس خودداری کنید.

تیم تخصصی آپا دانشگاه علوم پزشکی ایران آمادگی دارد تا با تحقق شعار مراکز آپا ( آگاهی رسانی-پشتیبانی-امداد ) در مقابله با هر گونه حملات بدافزاری به شما کمک کند.