جرم یابی دیجیتال و مدیریت رخدادها

در دنیای مدرن امروزی همراه با پیشرفت روزانه تکنولوژی، وقوع جرم و جنایت نیز در این حوزه رو به افزایش است. لذا شناسایی و جمع‌آوری دلایل کافی جهت اثبات وقوع جرم و تشخیص اینکه این جرم توسط چه کسی و به واسطه چه ابزاری و چگونه اتفاق افتاده است، امری ضروری و دشوار می‌باشد. جرم یابی دیجیتال (Digital Forensics) با جستجو، حفظ و آنالیز اطلاعات موجود بر روی سیستم‌های رایانه‌ای به دنبال جمع‌آوری شواهد و مدارکی است که مجرم و شرایط وقوع جرم را بررسی کرده و مدارک معتبر جهت ارائه به دادگاه و مراجع قانونی را کشف می‌نماید.

ابزارهای مورد استفاده در جرم یابی دیجیتال:

  • نرم افزارهای بازیابی اطلاعات: با استفاده از این ابزار می‌توان فایل‌های پاک شده یا دستکاری شده توسط مجرم را بازیابی نمود.
  • نرم افزارهای کپی برداری از حافظه: از آنجا که به محض خاموش کردن رایانه، بخشی از حافظه پاک می‌شود و امکان دسترسی به آن برای جمع‌آوری مدرک سخت می شود، از این نرم افزارها برای کپی برداری از حافظه استفاده می‌شود.
  • ابزارهای مقایسه کردن داده ها: جهت اثبات اینکه داده‌هایی که به دادگاه ارائه شده همان داده‌هایی است که از جرم باقی‌مانده است، باید آن‌ها را با هم مقایسه کنیم تا مدارک معتبری ارائه گردد.
  • ابزارهای دسترسی به Meta Data: زمانی که در رایانه فایلی ذخیره می‌شود یا از فایلی استفاده می ‌گردد، آن فایل یک سری جزییات را در مورد خود به سیستم عامل ارسال می‌کند که به عنوان شواهد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
  • ابزارهای رمزگشایی داده‌ها و کلمات عبور: گاهی مجرمان پیشرفته تر، رمزهایی را برای فایل‌ها و قسمت‌های مختلف قرار می‌دهند که رمزگشایی را برای کارشناسی که به بررسی شواهد می‌پردازد، بسیار سخت و زمان‌بر می‌کند. در این هنگام، ابزارهای رمزگشایی می تواند مشکل را حل کند.

آزمایشگاه آپا دانشگاه علوم پزشکی ایران با بهره گیری از کارشناسان مجرب خود در حوزه جرم یابی دیجیتال، توانایی کشف جرایم و شناسایی مجرمان در شرکت‌ها و سازمان‌هایی که مورد حمله هکرها و مجرمان دیجیتالی قرار گرفته‌اند، را دارا می‌باشد.